Badminton - Division 1

2018 Transplant Games of America  -  Olympics

Salt Lake County - Sports Office

BADMINTON - DIVISION I
Date: Sunday, August 5, 2018

 

Time: 8:00am - 5:00pm - SEE SCHEDULE FOR EXACT TIME. Check-in will be 1 hour before your scheduled game time. Schedule subject to change. 

 

Location: Calvin L. Rampton Salt Palace Convention Center

                  100 S Temple, Salt Lake City, UT 84101

 

Participants: Solid Organ Transplant Recipients


Men's Singles 40-49

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Northwest - Aneja
2nd Team Georgia - Henry
3rd Team Philadelphia - Beard
4th Team Ohio - May
5th Team New England - Bechard
5th Team New England - Bloomer
5th Team Ohio - McEntee
5th Team Maryland - Sledge
    
Team New England - Bechard 
          
 

Game 1

Sun 8/5/18

8:00 AM

Team Ohio - May 
     
 

Game 5

Sun 8/5/18

10:00 AM

     
 
Team Ohio - May 
Team Georgia - Henry 
   
 
Team New England - Bloomer 

Game 8

Sun 8/5/18

12:00 PM

   
 

Game 2

Sun 8/5/18

8:00 AM

   
 
Team Georgia - Henry 
   
 
Team Georgia - Henry 
   
Team Northwest - Aneja 
 
 
 
Team Ohio - McEntee 
     
 

Game 3

Sun 8/5/18

9:00 AM

Team Philadelphia - Beard 
   
 

Game 6

Sun 8/5/18

10:00 AM

   
 
Team Philadelphia - Beard 
   
 
Team Northwest - Aneja 
Team Northwest - Aneja 
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

9:00 AM

     
 
Team Northwest - Aneja 
     
 
Team Maryland - Sledge 
       
     
Team Ohio - May 
   
     

Game 7

Sun 8/5/18

12:00 PM

 
Team Philadelphia - Beard 
 
 
         
     
Team Philadelphia - Beard 
   

Men's Singles 50-59

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Philadelphia - Soloway
2nd Team Philadelphia - Boris
3rd Team Philadelphia - Stickel
4th Team Philadelphia - Marsh
5th Team Mississippi - Porter
5th Team SoCal - Graves
   
5th Team Maryland - Cioffioni
5th Team Utah/Idaho - Reese
9th Team Utah/Idaho - Hanson
9th Team NorCal - Vazquez
9th Team Louisiana - Terrebonne
    
            
 
     
Team Philadelphia - Marsh 
       
 

Game 5

Sun 8/5/18

9:00 AM

       
 
Team Philadelphia - Marsh 
     
 
Team Mississippi - Porter 

Game 8

Sun 8/5/18

10:00 AM

     
 

Game 1

Sun 8/5/18

8:00 AM

     
 
Team Mississippi - Porter 
     
 
Team Utah/Idaho - Hanson 
 
Team Philadelphia - Boris 
   
 
 

Game 11

Sun 8/5/18

12:00 PM

   
 
     
Team SoCal - Graves 
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

8:00 AM

   
 
   
 
Team Philadelphia - Boris 
   
 
     
     
 
Team Philadelphia - Boris 
     
 
     
Team Philadelphia - Soloway 
 
 
 
       
 
     
Team Philadelphia - Soloway 
     
 

Game 6

Sun 8/5/18

9:00 AM

     
 
Team Philadelphia - Soloway 
   
 
Team NorCal - Vazquez 

Game 9

Sun 8/5/18

10:00 AM

   
 

Game 2

Sun 8/5/18

8:00 AM

   
 
Team Maryland - Cioffioni 
   
 
Team Maryland - Cioffioni 
     
 
 
Team Philadelphia - Soloway 
   
 
     
Team Utah/Idaho - Reese 
     
 

Game 7

Sun 8/5/18

9:00 AM

     
 
     
 
Team Philadelphia - Stickel 
Team Philadelphia - Stickel 
     
 

Game 3

Sun 8/5/18

8:00 AM

       
 
Team Philadelphia - Stickel 
       
 
Team Louisiana - Terrebonne 
         
       
Team Philadelphia - Marsh 
   
       

Game 10

Sun 8/5/18

12:00 PM

 
Team Philadelphia - Stickel 
 
 
           
       
Team Philadelphia - Stickel 
   

Men's Singles 60-69

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Pool Play Standings
#TeamWinLossPCT
1 Team Liberty - Govindarajan 201.000
2 Team North Carolina - Townsned 110.500
3 Team Texas Life Warriors - Steward 020.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

 

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results

Men's Singles 70+ Gold Medal Match

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team NorCal - Ames
2nd Team Florida - Weinstein
    
Team NorCal - Ames 
      
 

Game 1

Sun 8/5/18

10:00 AM

 
Team NorCal - Ames 
 
 
     
 
Team Florida - Weinstein 
   

Women's Singles 18-39

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Pool Play Standings
#TeamWinLossPCT
1 Team MN-DAK-Vasichek (30-39) 301.000
2 Team Nebraska- Roepke (18-29) 110.500
3 Team South Carolina- Roberson (18-29) 030.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

 

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results

Women's Singles 40-49

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Texas Life Warriors - Bennett
2nd Team Ohio - Gomez
3rd Team Liberty - Ognibene
4th Team Indiana - Givan
    
Team Texas Life Warriors - Bennett 
        
 

Game 1

Sun 8/5/18

10:00 AM

Team Texas Life Warriors - Bennett   1
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

12:00 PM

   
 
Team Indiana - Givan 
 
Team Texas Life Warriors - Bennett 
 
 
 
Team Liberty - Ognibene 
   
 

Game 2

Sun 8/5/18

10:00 AM

   
 
Team Ohio - Gomez   0
   
 
Team Ohio - Gomez 
     
         
   
Team Indiana - Givan 
   
   

Game 3

Sun 8/5/18

12:00 PM

   
Team Liberty - Ognibene 
   
 
       
   
Team Liberty - Ognibene 
   

Women's Singles 50-59

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Liberty - Stone
2nd Team Ohio - McKinney
5th Team SoCal - Ruszank
5th Team Transplant St. Louis - Brown
    
          
 
     
Team Ohio - McKinney 
     
 

Game 3

Sun 8/5/18

9:00 AM

     
 
Team Ohio - McKinney 
   
 
Team Philadelphia - Miller 

Game 6

Sun 8/5/18

11:00 AM

   
 

Game 1

Sun 8/5/18

8:00 AM

   
 
Team Philadelphia - Miller 
   
 
Team SoCal - Ruszank 
   
Team Liberty - Stone 
 
 
 
     
 
     
Team Ohio - Shepherd 
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

9:00 AM

   
 
   
 
Team Transplant St. Louis - Brown 
Team Liberty - Stone 
   
 

Game 2

Sun 8/5/18

8:00 AM

     
 
Team Liberty - Stone 
     
 
Team Liberty - Stone 
       
     
Team Philadelphia - Miller 
   
     

Game 5

Sun 8/5/18

11:00 AM

 
 
 
 
         
     
Team Ohio - Shepherd 
   

Women's Singles 60-69

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Tennessee Donor Services - Eisen
2nd Team Indiana - Kuczmanski
3rd Team Utah/Idaho - Black
4th Team Florida - Enloe
5th Team Texas Life Warriors - Sturrock
5th Team Arizona - Inman
    
          
 
     
Team Indiana - Kuczmanski 
     
 

Game 3

Sun 8/5/18

9:00 AM

     
 
Team Indiana - Kuczmanski 
   
 
Team Utah/Idaho - Black 

Game 6

Sun 8/5/18

11:00 AM

   
 

Game 1

Sun 8/5/18

8:00 AM

   
 
Team Utah/Idaho - Black 
   
 
Team Texas Life Warriors - Sturrock 
   
Team Tennessee Donor Services - Eisen 
 
 
 
     
 
     
Team Florida - Enloe 
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

9:00 AM

   
 
   
 
Team Tennessee Donor Services - Eisen 
Team Tennessee Donor Services - Eisen 
   
 

Game 2

Sun 8/5/18

8:00 AM

     
 
Team Tennessee Donor Services - Eisen 
     
 
Team Arizona - Inman 
       
     
Team Utah/Idaho - Black 
   
     

Game 5

Sun 8/5/18

11:00 AM

 
Team Utah/Idaho - Black 
 
 
         
     
Team Florida - Enloe 
   

Mixed Doubles 18-29

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team NorCal - Sheffer/Dell
2nd Team Michigan - LaForce/Manial
    
Team Michigan - LaForce/Manial 
      
 

Game 1

Sun 8/5/18

2:00 PM

 
Team NorCal - Sheffer/Dell 
 
 
     
 
Team NorCal - Sheffer/Dell 
   

Mixed Doubles 40-49

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Liberty - Ognibene/Pathak
2nd Team Philadelphia - Beard/Miller
3rd Team Ohio - Gomez/May
    
        
 
     
Team Liberty - Ognibene/Pathak 
   
 

Game 2

Sun 8/5/18

3:00 PM

   
 
     
Team Liberty - Ognibene/Pathak 
     
 
 
Team Philadelphia - Beard/Miller 
   
 

Game 1

Sun 8/5/18

1:00 PM

   
 
Team Philadelphia - Beard/Miller 
   
 
Team Ohio - Gomez/May 
     

Mixed Doubles 50-69

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Champion Team Liberty- Stone/Govindarajan (50-59)
2nd Team SoCal- Ruszank/Graves (50-59)
3rd Team Utah/Idaho- Black/Hnason (50-59)
4th Team Texas Life Warriors- Sturrock/Steward (60-69)
    
Team Liberty- Stone/Govindarajan (50-59) 
        
 

Game 1

Sun 8/5/18

1:00 PM

Team Liberty- Stone/Govindarajan (50-59) 
   
 

Game 4

Sun 8/5/18

3:00 PM

   
 
Team Texas Life Warriors- Sturrock/Steward (60-69) 
 
Team Liberty- Stone/Govindarajan (50-59) 
 
 
 
Team SoCal- Ruszank/Graves (50-59) 
   
 

Game 2

Sun 8/5/18

1:00 PM

   
 
Team SoCal- Ruszank/Graves (50-59) 
   
 
Team Utah/Idaho- Black/Hnason (50-59) 
     
         
   
Team Texas Life Warriors- Sturrock/Steward (60-69) 
   
   

Game 3

Sun 8/5/18

3:00 PM

   
Team Utah/Idaho- Black/Hnason (50-59) 
   
 
       
   
Team Utah/Idaho- Black/Hnason (50-59) 
   

Men's Doubles 18-49

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Pool Play Standings
#TeamWinLossPCT
1 Team Maryland-Sledge/Cioffioni (40-49) 000.000
2 Team Mississippi- Ross/Porter (18-29) 000.000
3 Team Philadelphia- Beard/Boris (40-49) 000.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

 

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results

Men's Doubles 50-59

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Pool Play Standings
#TeamWinLossPCT
1 Team Liberty- Pahthak/Govindarajan 000.000
2 Team NorCal- Vasquez/Ames 000.000
3 Team Philadelphia- Soloway/Stickel 000.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

 

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results

Women's Doubles 40-59

Salt Lake County - Sports Office

Print Custom Print Subscribe

Pool Play Standings
#TeamWinLossPCT
1 Team Liberty- Ognibene/Stone (40-49) 201.000
2 Team Indiana- Givan/Kuczmanski (40-49) 110.500
3 Team Ohio- Shepherd/McKinney (50-59) 020.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

 

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results