5th Grade Division

Battle of the Magic City  -  Basketball
QuickScores app Get the app! Get the mobile app!
Pools A-E are super pools and will automatically advance to the Platinum bracket along with 1st place teams from other pools. In addition, 2nd place will advance to Gold and 3rd place will advance to Silver. 
Pool Play Standings
PoolTeamWinLossPCT
A NCBC 2026 (IN) 201.000
A SA Future (TX) 110.500
A Riverside Hawks (NY) 020.000
B IVY Lions (NY) 201.000
B HHBC 2026( TX) 110.500
B Team Teague (IN) 020.000
C Steel City Gators (AL) 201.000
C Yanders Law(Mo) 110.500
C TMT-UA 2026 (OK) 020.000
D Drive Nation FTW (TX) 201.000
D St Louis Knights (M0) 110.500
D New World Above ALL Cost(DC) 020.000
E Joe Johnson Hawks (AR) 201.000
E North MS Warriors (MS) 110.500
E NYBA Elite (TN) 020.000
F M.Teague 2026 (IN) 201.000
F E.P Elite (LA) 110.500
F Warriors Elite (AL) 020.000
G G4WYW (LA) 201.000
G Team BO Bell (GA) 110.500
G Mark Black ( FL) 020.000
H GA Kings (GA) 201.000
H Team Dez (TN) 110.500
H Arkansas Rising Stars (AR) 020.000
I Florida Vipers (FL) 201.000
I GA Stars (GA) 110.500
I All In Elite(IN) 020.000
J Dream Chasers (TN) 201.000
J Team Power (GA) 110.500
J Cy Fair Elite (TX) 020.000
K Alabama Flyers (AL) 201.000
K Memphis United (TN) 110.500
K Alabama Dream (AL) 020.000
L Team Thrill Black (MD) 201.000
L OTE Elevation 110.500
L TJ Ford Bulls (TX) 020.000
M Madison County Landsharks (MS) 201.000
M BR Nightrydas (LA) 110.500
M GA State Warriors (GA) 020.000
N DCA 2.0 (GA) 201.000
N LA Hoyas (LA) 110.500
N Team Mamba (GA) 020.000
PCT = Winning Percentage

View Full Standings

Home team listed first
Away team listed second

Pool Play Schedule & Results
Pool Play

Show Schedule Analysis


Platinum Division

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Gold [D3] New World Above ALL Cost(DC)
Silver [A1] NCBC 2026 (IN)
Bronze [D1] Drive Nation FTW (TX)
Bronze [E2] North MS Warriors (MS)
5th [B2] HHBC 2026( TX)
5th [E1] Joe Johnson Hawks (AR)
5th [C3] TMT-UA 2026 (OK)
5th [B1] IVY Lions (NY)
   
9th [G1] G4WYW (LA)
9th [C1] Steel City Gators (AL)
9th [F1] M.Teague 2026 (IN)
9th [D2] St Louis Knights (M0)
9th [B3] Team Teague (IN)
9th [H1] GA Kings (GA)
9th [C2] Yanders Law(Mo)
9th [M1] Madison County Landsharks (MS)
   
17th [L1] Team Thrill Black (MD)
17th [A3] Riverside Hawks (NY)
17th [I1] Florida Vipers (FL)
17th [J1] Dream Chasers (TN)
17th [N1] DCA 2.0 (GA)
17th [K1] Alabama Flyers (AL)
17th [E3] NYBA Elite (TN)
17th [A2] SA Future (TX)
    
              
 
     
[A1] NCBC 2026 (IN)   45
         
 

Game 9

Sun 3/10/19

8:00 AM

         
 
[A1] NCBC 2026 (IN)   41
       
 
[E3] NYBA Elite (TN)   31

Game 17

Sun 3/10/19

10:20 AM

       
 

Game 1

Sat 3/9/19

7:40 PM

       
 
[C2] Yanders Law(Mo)   36
       
 
[C2] Yanders Law(Mo)   43
 
[A1] NCBC 2026 (IN)   54
     
 
 

Game 21

Sun 3/10/19

12:40 PM

     
 
     
[H1] GA Kings (GA)   36
     
 

Game 10

Sun 3/10/19

8:00 AM

     
 
     
 
[I1] Florida Vipers (FL)   49
[B2] HHBC 2026( TX)   35
     
 

Game 2

Sat 3/9/19

7:40 PM

       
 
[B2] HHBC 2026( TX)   62
       
 
[B2] HHBC 2026( TX)   50
     
[A1] NCBC 2026 (IN)   43
 
   
 
   

Game 23

Sun 3/10/19

3:00 PM

   
 
     
[D1] Drive Nation FTW (TX)   50
     
 

Game 11

Sun 3/10/19

8:00 AM

     
 
[D1] Drive Nation FTW (TX)   44
   
 
[M1] Madison County Landsharks (MS)   39

Game 18

Sun 3/10/19

10:20 AM

   
 

Game 3

Sat 3/9/19

7:40 PM

   
 
[M1] Madison County Landsharks (MS)   49
   
 
[A3] Riverside Hawks (NY)   37
     
 
 
[D1] Drive Nation FTW (TX)   43
   
 
     
[E1] Joe Johnson Hawks (AR)   49
     
 

Game 12

Sun 3/10/19

8:00 AM

     
 
     
 
[L1] Team Thrill Black (MD)   39
[E1] Joe Johnson Hawks (AR)   37
     
 

Game 4

Sat 3/9/19

7:40 PM

       
 
[B3] Team Teague (IN)   32
       
 
[B3] Team Teague (IN)   43
       
[D3] New World Above ALL Cost(DC) 
 
 
 
         
 
     
[B1] IVY Lions (NY)   49
       
 

Game 13

Sun 3/10/19

8:00 AM

       
 
[B1] IVY Lions (NY)   42
     
 
[J1] Dream Chasers (TN)   49

Game 19

Sun 3/10/19

10:20 AM

     
 

Game 5

Sat 3/9/19

7:40 PM

     
 
[D2] St Louis Knights (M0)   46
     
 
[D2] St Louis Knights (M0)   52
 
[D3] New World Above ALL Cost(DC)   60
   
 
 

Game 22

Sun 3/10/19

12:40 PM

   
 
     
[G1] G4WYW (LA)   12
   
 

Game 14

Sun 3/10/19

8:00 AM

   
 
   
 
[A2] SA Future (TX)   44
[D3] New World Above ALL Cost(DC)   46
   
 

Game 6

Sat 3/9/19

8:50 PM

     
 
[D3] New World Above ALL Cost(DC)   56
     
 
[D3] New World Above ALL Cost(DC)   59
       
 
   
[D3] New World Above ALL Cost(DC)   46
   
 
     
[C1] Steel City Gators (AL)   35
       
 

Game 15

Sun 3/10/19

8:00 AM

       
 
[E2] North MS Warriors (MS)   47
     
 
[N1] DCA 2.0 (GA)   44

Game 20

Sun 3/10/19

10:20 AM

     
 

Game 7

Sat 3/9/19

8:50 PM

     
 
[E2] North MS Warriors (MS)   36
     
 
[E2] North MS Warriors (MS)   53
       
 
 
[E2] North MS Warriors (MS)   29
     
 
     
[F1] M.Teague 2026 (IN)   27
       
 

Game 16

Sun 3/10/19

8:00 AM

       
 
       
 
[K1] Alabama Flyers (AL)   14
[C3] TMT-UA 2026 (OK)   31
       
 

Game 8

Sat 3/9/19

8:50 PM

         
 
[C3] TMT-UA 2026 (OK)   46
         
 
[C3] TMT-UA 2026 (OK)   53
           

Gold Silver Division

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Gold [L2] OTE Elevation
Silver [F2] E.P Elite (LA)
Bronze [H2] Team Dez (TN)
Bronze [J2] Team Power (GA)
5th [K2] Memphis United (TN)
   
5th [N2] LA Hoyas (LA)
5th [I2] GA Stars (GA)
5th [G2] Team BO Bell (GA)
9th [M2] BR Nightrydas (LA)
    
            
 
     
[F2] E.P Elite (LA)   44
       
 

Game 5

Sun 3/10/19

10:20 AM

       
 
[F2] E.P Elite (LA)   44
     
 
[M2] BR Nightrydas (LA)   31

Game 6

Sun 3/10/19

12:40 PM

     
 

Game 1

Sun 3/10/19

8:00 AM

     
 
[N2] LA Hoyas (LA)   34
     
 
[N2] LA Hoyas (LA)   34
   
[F2] E.P Elite (LA)   30
 
   
 
 

Game 8

Sun 3/10/19

3:00 PM

   
 
     
[I2] GA Stars (GA)   47
   
 

Game 2

Sun 3/10/19

10:20 AM

   
 
   
 
[J2] Team Power (GA)   41
   
 
     
     
 
[J2] Team Power (GA)   55
     
 
       
[L2] OTE Elevation 
   
 
 
       
 
     
[G2] Team BO Bell (GA)   27
     
 

Game 3

Sun 3/10/19

10:20 AM

     
 
[L2] OTE Elevation   42
   
 

Game 7

Sun 3/10/19

12:40 PM

   
 
     
   
 
[L2] OTE Elevation   55
   
 
     
 
 
[L2] OTE Elevation   42
   
 
     
[H2] Team Dez (TN)   45
     
 

Game 4

Sun 3/10/19

10:20 AM

     
 
     
 
[H2] Team Dez (TN)   17
     
 
     
       
 
[K2] Memphis United (TN)   41
       
 
         

Sliver Division

Print Custom Print Subscribe

Tournament Bracket

Bronze [J3] Cy Fair Elite (TX)
5th Arkansas Rising Stars (AR)
5th [G3] Mark Black ( FL)
5th [I3] All In Elite(IN)
5th [M3] GA State Warriors (GA)
9th [N3] Team Mamba (GA)
    
            
 
     
[F3] Warriors Elite (AL)   41
       
 

Game 5

Sun 3/10/19

10:20 AM

       
 
[F3] Warriors Elite (AL)   43
     
 
[M3] GA State Warriors (GA)   42

Game 6

Sun 3/10/19

12:40 PM

     
 

Game 1

Sun 3/10/19

8:00 AM

     
 
[M3] GA State Warriors (GA)   31
     
 
[N3] Team Mamba (GA)   28
   
[F3] Warriors Elite (AL) 
 
   
 
 

Game 8

Sun 3/10/19

3:00 PM

   
 
     
[I3] All In Elite(IN)   17
   
 

Game 2

Sun 3/10/19

9:10 AM

   
 
   
 
[J3] Cy Fair Elite (TX)   25
   
 
     
     
 
[J3] Cy Fair Elite (TX)   42
     
 
       
 
   
 
 
       
 
     
[G3] Mark Black ( FL)   0
     
 

Game 3

Sun 3/10/19

9:10 AM

     
 
[L3] TJ Ford Bulls (TX) 
   
 

Game 7

Sun 3/10/19

12:40 PM

   
 
     
   
 
[L3] TJ Ford Bulls (TX)   15
   
 
     
 
 
 
   
 
     
Arkansas Rising Stars (AR)   0
     
 

Game 4

Sun 3/10/19

9:10 AM

     
 
     
 
[K3] Alabama Dream (AL) 
     
 
     
       
 
[K3] Alabama Dream (AL)   15