Committed Teams 2018

2018 Salsa Slam Teams
300 Teams
 
3rd Grade Boys
(8 teams - 2 invites left)
Black Top Hoops (NM)
Cavs (NM)
D1 Nation (NM)
El Paso Supers (TX)
Rio Rancho Rams (NM)
T2 (CO)
 
4th Grade Boys
(12 teams- waiting list)

El Paso Duke (TX)

ESP Elite (NM)

Flight Force Red (NM)

Flight Force Black (NM)

Flight Force Grey (NM)

Cobra Kai (NM)

NM Magic (NM)

Rio Rancho Rams (NM)

Santa Fe Storm (NM)

Santa Fe Wildcats (NM)

T2 (CO)

Ute Mtn (CO)

  

5th Grade Boys
(24 teams - 2 invites left) 

 Amarillo Elite (TX)

Amarillo Outkast (TX)

DMC Spash (CO)

Duke City Dream 2025 (NM)

El Paso Aztecs (TX)

El Paso Duke (TX)

El Paso Warriors (TX)

ESP Elite (NM)

Flight Force Red (NM)

Flight Force Black (NM)

Frey Basketball Academy (NM)

Las Vegas Outlaws (NM)

NM Fierce (NM)

NM Force (NM)

Rio Rancho Rams (NM)

Rockets (NM)

Santa Fe Style (NM)

Santa Fe Wildcats (NM)

Team Swoosh (NM)/2017 Turkey Jam Champions

Texas Blue Chips (TX)

Together Strong (NM)

WTX Splash Family (TX)

 

6th Grade Boys
(27 teams-waiting list)

 Amarillo Elite (TX)

CO Prospects Academy (CO)

Dolphins de Chihuahua (Mex)

El Paso Aztecs (TX)

El Paso Warriors (TX)

ESP Elite (NM)

Flight Force Red (NM)

Flight Force Black (NM)

FourthQuarter Basketball (TX)

New Mexico Evolution (NM)

New Mexico Ice (NM)

NM Cobras (NM)

NM Dogs (NM)

NM Dream Fire (NM)

NM Fierce (NM)

NM Force (NM)

Rio Rancho Rams (NM)

Rio Rancho Wolverines (NM)

Rising Stars (CO)

Rockets (NM)

Santa Fe Storm (NM)

Santa Fe Wildcats (NM)

Shiptrock Thunder (NM)

Socorro Elite (NM)

Texas Pride (TX)

Top Dawgs (NM)

X-Factor (NM)

 

7th Grade Boys
(27 teams-waiting list)

Amarillo Elite - Elite (TX)

Amarillo Elite - Select (TX)

Dolphins de Chihuahua (Mex)

Elite Roadrunners (NM)/2017 Fall Kick-Off Champions

ESP Elite (NM)

FourthQuarter Basketball (TX)

Hope Christian (NM)

NM Dogs (NM)/2017 Turkey Jam Champions

NM Fierce (NM)

NM Flight (NM)

NM Havoc (NM)

NM Heat Black (NM)

NM Heat Turquoise (NM)

NM Storm (NM)

Rio Rancho Bolt (NM)

Rio Rancho Rams - Green (NM)

Rio Rancho Rams - White (NM)

Rip City (CO)

Rising Stars (CO)

 Santa Fe Storm (NM)

Santa Fe Wildcats (NM)

Showtime (NM)

T2 (CO)

Wheatfields Wheaties (AZ)

WTX Splash Family (TX)

WTX Triple Threat 2023 (TX)/2017 SSS Champions

X-Factor (NM)

 

8th Grade Boys
(24 teams-waiting list)

AZ Wolves (AZ)

Canyon Kings (TX)

Cibola County (NM)

CO Prospects Academy (CO)

Colorado Skills (CO)

El Paso Hustle (TX)/2017 SSS Champions

ESP Elite (NM)

FourthQuarter Basketball (TX)

Mixx 2022 Red (TX)

New Mexico Grizzlies (NM)

New Mexico Ice (NM)

NM Heat (NM)

NM Rebels (NM)

NM Reign (NM)/2017 Fall Kick-Off Champions

NM Select (NM)/2017 Turkey Jam Champions

NM Spartans (NM)

Rio Rancho Rams - Green (NM)

Rio Rancho Rams - White (NM)

Santa Fe Storm (NM)

Sun City Select (TX)

Three Nations (AZ)

WTX Splash Family (TX)

X-Ecutioners (NM)

X-Factor (NM)

  

Freshman Boys
(12 teams-3 invites left) 

El Paso Duke (TX)

EP Blaze (TX)

ESP Elite (NM)

Hope Christian (NM)

Longhorns (NM)

Three Nations (AZ)

The WolfPack (NM)

Valley Elks (NM)

West Texas Froce (TX)

 

JV Boys
(22 teams-waiting list

ABQ Arsenal (NM)

Amarillo Monstars (TX)

CO Prospects Academy-Black (CO)
CO Prospects Academy-White (CO)

DMC Huskers (CO)

Eagles (TX)

El Paso Athletes (TX)

El Paso Duke (TX)

ESP Elite (NM)

Farmington Elite (NM)

G&G (NM)

Hawks 2020 (NM)

Hope Christian (NM)

NM Dogs 2022 (NM)

NM Fire Elite (NM)

NM Mustangs (NM)

Northern AZ Elite (AZ)

Northern Strike (NM)

Rio Rancho Bolt (NM)

Three Nations (AZ)

Ute Mtn (CO)

WTX Blazers (TX)

 

Varsity Boys
(28 teams-waiting list)

 ABQ Sabres (NM)/2017 SSS  JV Champions

AZ Warriors (AZ)

Bernalillo Spartans (NM)

CO Prospects Academy-King (CO)
CO Prospects Academy-Owens (CO)
CO Prospects Academy-Salazar (CO)
El Paso Lakers (TX)
El Paso Shock (TX)
El Paso Sonics (TX)
El Paso Warriors (TX)
ESP Elite (NM)
Farmington Elite (NM)
Hope Christian (NM)
Laguna Acoma Hawks (NM)
Mixx 2019 Red (TX)
N7 (NM)
NM Dogs (NM) 
NM Select (NM)/2017 Fall Kick-Off Champions
NM Thunder Elite (NM)/2017 SSS  Champions
Northern AZ Elite (AZ)
Santa Fe Style (NM)
Southwest Assault (TX)
Team B.A.N.G. Elite Black (CO)
Team B.A.N.G. Elite Red (CO)
Team Swoosh (NM)
The Irish (TX)
Three Nations (AZ)
WTX Blazers (TX)
4th/5th Grade Girls
(17 teams-waiting list)

AZ Ballerz (AZ)

Cibola County (NM)

Colorado Inspire (CO)

DC Queens (TX)

El Paso Lady Supers (TX)

El Paso Warriors (TX)

El Paso Wild (TX)

Lady Magic (NM)

NM Energy (NM)

NM Lady Ballers (NM)

NM Wildcats (NM)

NN Lady Cats (NM)

Purple Reign (NM)

Rockets (NM)

T2 (CO)

Ute Mtn (CO)

West Texas Lady Warriors (TX)

 

6th Grade Girls
(16 teams-1 invite left)

 CO Prospects Academy (CO)

Colorado Inspire (CO)

Colorado Skills (CO)

Denver Clovers (CO)

El Paso Warriors (TX)

Lady Longhorns USA (TX)

Lil Sting (NM)

NNM Lady Lightning (NM)

NM Dogs (NM)

NM Energy (NM)

NM Fierce Elite (NM)

NM Havoc (NM)

NM Wildcats (NM)/2017 SSS Champions2017 Turkey Jam Champions

Santa Fe Storm (NM)

Shiprock Lady Thunder (NM)

 

7th Grade Girls
(16 teams-1 invite left
DC Queens (TX)
Denver Clovers (CO)
El Paso Wild (TX)
Flight (NM)
Lady Longhorns USA (TX)
Lady Mixx Red  2022 (TX)
Lil Sting (NM)
NM Clippers (NM)
NM Clippers - Red (NM)
NM Fierce Elite (NM)
Rivalz (NM)
RS Gold (TX)
SHAQ (NM)
Shiprock Cavaliers (NM)
Valencia Lady Jags (NM)
8th Grade Girls
(20 teams-watitng list)
Academy of Hoops (TX)
CO Prospects Academy (CO)
Colorado Skills (CO)
Denver Clovers (CO)
DMC Lady Splash (CO)
El Paso Infinity (TX)
New Mexico Wolfpack (NM)
NN Lady Cats (NM)
NM Elite 2022 (NM)/2017 Turkey Jam Champions
NM Clippers (NM)
NM Clippers - Red (NM)
NM Fierce Elite (NM)
NM Sparks (NM)
NM Wildcats (NM)
NNM Lady Lightning (NM)
Park Girlz (TX)
Phase One (AZ)
RS Gold (TX)
Shiprock Cavaliers (NM)/2017 SSS Champions
Tar Heelz (NM)
Freshman/JV Girls
(18 teams-waiting list )
CO Prospects Academy-Black (CO)
CO Prospects Academy-White (CO)
Denver Clovers (CO)
Lady Ballers (AZ)
Lady Jegos (AZ)
Lady Magic (NM)
Lady Rebels (TX)
Lady Wolves (AZ)
Lady Xer's (AZ)
New Mexico Shock (NM)
NM Clippers (NM)
NM Clippers Red (NM)
NM Fierce (NM)
NM Stealth (NM)
Northern Starz (AZ)
Rishing Stars (CO)
RS Gold (TX)
Santa Fe Storm (NM)
Varsity Girls
(25 teams-waiting list)
Academy of Hoops (TX)
Albuquerque Sparks (NM)
Chizzy Knees (AZ)
Cibola Lady Pirates (NM)
CO Prospects Academy-Black (CO)
CO Prospects Academy-Jones (CO)
Colorado Combined (CO)
DC Queens (TX)
Farmington Scorpions (NM)
Lady Jegos (AZ)
Lady Magic (NM)
Lady Mixx Red  2019 (TX)
Lady Roadrunners (AZ)
Lady Xtreme (NM)
New Mexico Blackhawks (NM)
NM Clippers 17U (NM)/2017 SSS Champions
NM Clippers 16U (NM)
NM Clippers 16U Red (NM)
NM Mustangs (NM)
NN Elite (AZ)
Shiprock Cavaliers (NM)
Sparks (NM)
SR Rebels (NM)
Top Dawgs (NM)
Top of Texas (TX)